Jesteśmy na Booksy.

Zabiegi pielęgnacyjne dla psów - praktyczny poradnik

Pies jest przyjacielem na całe życie. Jest kompanem, o którego trzeba dbać, dla którego zabiegi pielęgnacyjne są ważne nie tylko ze względów estetycznych. Warto zgłębić temat, by móc należycie zatroszczyć się o swojego pupila.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja sierści, skóry, ogona, oczu, uszu, zębów i łap. Zdrowie i dobre samopoczucie psów powinno być priorytetem dla ich właścicieli.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne będą więc najlepsze dla twojego czworonożnego przyjaciela?

Dobór zabiegów pielęgnacyjnych i ich częstotliwości powinien być uzależniony od rasy psa oraz od pory roku. Jednakże niektóre zabiegi powinny być wykonywane codziennie, u psów w każdym wieku. W dalszej części artykułu znajdziesz podstawowe informacje na temat czesania, strzyżenia, trymowania, kąpania, obcinania pazurów, a także dbania o higienę oczu i uszu psa.

Czesanie psa

Pierwszym z zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne czesanie psa. Zabieg ten pozwala na usuwanie połamanych i martwych włosów, a przy tym jest dla zwierzaka niezwykle relaksujący i odprężający. Co więcej, regularne wyczesywanie swojego psa pogłębia jego więź z właścicielem.

Do skutecznego czesania potrzebna będzie specjalna miękka szczotka lub grzebień – idealne akcesoria należy dostosować do długości sierści pupila. Pies, który gubi sierść, nie musi być czesany codziennie, w przeciwieństwie do ras takich jak np. lagotto romagnolo, które nie gubią sierści prawie wcale.

Strzyżenie

Część ras wymaga częstego strzyżenia – między innymi pudel i czarny terier rosyjski.

Za wykonywanie tego rodzaju zabiegów odpowiedzialny jest groomer, który podczas wizyty potrafi podkreślić zalety prawidłowej budowy psa, jednocześnie ukrywając jego wady, dzięki profesjonalnemu strzyżeniu. Pielęgnacja pupila na co dzień jest dla właściciela znacznie łatwiejsza, gdy włos jest krótki.

strzyżenie psa

Trymowanie

Trymowanie polega na usunięciu martwego włosa, na którego miejscu wyrośnie później nowy. Jest to zabieg stosowany u zwierząt z gęstym podszerstkiem. Taki zabieg wykonuje się z wykorzystaniem trymera, czyli specjalnego, ostro zakończonego grzebienia. Pies powinien być poddawany takiemu zabiegowi często, najlepiej w specjalistycznym psim gabinecie fryzjerskim.

Pupil w kąpieli

Niektóre rasy, takie jak labrador, w kąpieli czują się wyśmienicie. Z kolei inne psy szerokim łukiem omijają wannę wypełnioną wodą. Szczęśliwie dla nich – u niektórych ras wystarczy jedna, maksymalnie dwie kąpiele w ciągu roku. Z kolei u bardziej wymagających ras kąpiel może być nieunikniona nawet co miesiąc. Do kąpieli używać można jedynie szamponów przeznaczonych dla psów. Zakazane jest mycie psów zwykłym szamponem z powodu innego pH skóry głowy człowieka i psa.

Czyszczenie uszu

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, dzięki któremu psy mogą poznawać świat. Dbanie o uszy swojego pupila jest więc istotną częścią jego podstawowej pielęgnacji. Nietrudno o zapalenia bakteryjne i grzybicze, bowiem w psich uszach jest ciemno, wilgotno i ciepło.

Najbardziej narażone na zachorowanie są psy z oklapniętymi, długimi uszami, takie jak bassety, cocker spaniele, jamniki itp. Uszy tych psów nie są bowiem wystarczająco dobrze wentylowane i dociera do nich za mało świeżego powietrza.

Chorować mogą także szczenięta i stare psy, ponieważ ich układ immunologiczny nie funkcjonuje prawidłowo. Natomiast u ras takich jak shih tzu, bichon frise czy yorkshire terier w uszach wyrastają włosy, które muszą być regularnie wyrywane, jeśli chce się uchronić psa przed infekcjami.

By należycie troszczyć się o uszy zwierzaka, warto poświęcić trochę czasu i obserwować je nawet kilka razy w tygodniu. Można to robić po spacerze, podczas czesania włosów lub sierści pupila bądź podczas kąpieli. Ważne, by wybrać moment, w którym pies jest zrelaksowany.

Umów wizytę w salonie

Na co zwrócić uwagę podczas obserwacji uszu

Pierwsze co musisz zrobić, to chwycić ucho psa. Następnie delikatnie wywiń jego wewnętrzną stronę, by mieć możliwość sprawdzenia koloru skóry, zapachu i temperatury. Czystych uszu nie trzeba czyścić. Natomiast w celu wyczyszczenia brudnych uszu w domu możesz użyć gazików oraz delikatnego preparatu (lub wody, jeśli nie masz w domu specjalnego środka dla psa).

Pamiętaj, by nie podejmować się samodzielnego czyszczenia ucha z objawami chorobowymi – w takim przypadku jedynym wyjściem jest udanie się do lekarza weterynarii. Infekcje sprawiają zwierzęciu ból, dlatego tym bardziej leczenia powinien podjąć się specjalista.

Wizyta u weterynarza będzie konieczna również w przypadku drapania uszu, zaczerwienionej skóry, częstego potrząsania głową, nieprzyjemnego zapachu z ucha, czy też obecności brudu lub wydzieliny w uchu. Ucho obolałe i zbyt ciepłe również powinno być zbadane przez weterynarza.

Dbanie o oczy i zęby czworonoga

Oczy psa są niezwykle delikatne, dlatego ich pielęgnacja jest tak ważna. Dzięki niej można uchronić psa przed bólem i chorobami. Jeśli widzisz, że pupil drapie się w okolicach oczu, łzawi, a jego powieki są opuchnięte lub zaczerwienione, możesz pomóc mu, zabierając go do weterynarza. Jeżeli chodzi o higienę zębów – należy myć psu zęby specjalną pastą i szczoteczką.

Obcinanie pazurów

Zabieg obcinania pazurów zazwyczaj nie musi być wykonywany u zwierząt, które biegają swobodnie na podwórzu – pazurki ścierają się w naturalny sposób, gdy pies jest w ruchu. Co jakiś czas trzeba sprawdzać długość wilczego pazura, który występuje tylko u części psów i znajduje się na tylnych łapach. Piąty pazur bez odpowiedniej pielęgnacji zacznie uwierać twojego psa. Inne choroby zagrażające psu to zwyrodnienie stawów, stany zapalne, nadwrażliwość łap, czy nawet kulawizny.

obcinanie pazurków

Z kolei pazury domowego psa – wychodzącego głównie na spacery oraz w celu pobawienia się na twardych nawierzchniach – wymagają regularnego przycinania i pielęgnacji. Takie zabiegi wymagają ostrożności, delikatności i precyzji, ponieważ wzdłuż pazurów biegną naczynia krwionośne i wrażliwe nerwy.

Najlepiej obcinać miękkie, zwilżone wodą pazury. Podczas wykonywania zabiegu, cążki należy naciskać energicznie i zdecydowanie. Warto nagradzać swojego psa, głaskać go, mówić do niego. Najlepiej być spokojnym, ale też stanowczym. Częstotliwość takich zabiegów pielęgnacyjnych jest uzależniona od podłoża, po którym spaceruje pies, od diety pupila oraz jego aktywności.

Skontaktuj się z nami!

Aktualności

kąpiel psa

Kąpiel czworonoga – techniki i produkty polecane przez profesjonalistów

Kąpiel psa jest nie tylko ważnym elementem higieny, ale także okazją do wzmocnienia więzi między właścicielem a zwierzęciem. Aby przeprowadzić ten zabieg prawidłowo, warto znać techniki i produkty polecane przez […]

Czytaj więcej
łapa psa na dłoni

Jak dbać o pazury psa między wizytami u groomera?

Pielęgnacja pazurów naszych czworonożnych przyjaciół jest niezwykle ważna dla ich zdrowia i samopoczucia. Chociaż regularne wizyty u groomera są kluczowe, warto również zadbać o pazury psa między tymi spotkaniami. Częstotliwość […]

Czytaj więcej
psi fryzjer

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na wizytę u psiego fryzjera?

Właściciele psów często zastanawiają się, kiedy powinni umówić swojego pupila na wizytę u psiego fryzjera. Warto wiedzieć, że odpowiedni czas na taką wizytę zależy od kilku czynników, takich jak rasa […]

Czytaj więcej
Umów Wizytę Umów Wizytę