Jesteśmy na Booksy.

Jak prawidłowo nawilżyć sierść psa?

2 czerwca 2022

Marek

8

nawodnienie psa

Psy tak samo jak ludzie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by zachować zdrowy wygląd swojej sierści. Prawidłowe nawilżenie skóry i sierści psa będzie przekładało się na jego samopoczucie i komfort. W ciepłe i upalne dni latem warto pamiętać nie tylko o schładzaniu, ale także o prawidłowej diecie psa czy ochronie przed czynnikami szkodliwymi dla niego. Czworonoga należy przygotować na każdą porę roku i niezależnie od rasy właściciele psów muszą o tym pamiętać.

Jak nawilżać jego sierść?

zabieg pielęgnacyjny - kąpiel psa

Nawilżenie sierści psa powinien być jednym z podstawowych elementów pielęgnacji psa. Wiosną i latem gorące dni czy klimatyzacja mogą prowadzić do podrażnienia skóry psa i problemów dermatologicznych. Ogólnie skóra psa jest bardzo wrażliwa na zmiany pogodowe. W pielęgnacji sierści psa pomocne będą kosmetyki dobrane do jego rasy. Jak wiadomo, sierść psa różni się w zależności od rasy, ale pełni takie same funkcje – termoregulacyjną oraz ochronną.

Proces nawilżania rozpoczyna się od podstawowych czynności u psa, czyli od odżywiania. Dobrze zbilansowana dieta poprawia jakość skóry i sierści u psa. Sucha skóra u psów jest oznaką chorobową. Główną przyczyną suchej skóry są niedobory witamin i kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Uzupełnienie tych substancji u psów powinno być jednak skonsultowane z lekarzem weterynarii (zmiana diety – niektóre psy mogą różnie reagować na dostawanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe).

psy na spacerze

Ważnym zabiegiem w pielęgnacji psów jest ich kąpiel oraz regularne szczotkowanie. Te podstawowe czynności są bardzo istotne w kontekście prawidłowego nawilżenia skóry i sierści psa. Czesanie psa ma pozytywny wpływ ukrwienie skóry oraz przyczynia się do wydzielania naturalnych olejków, które w naturalny sposób chronią psa. Sama kąpiel powinna odbywać się przy użyciu kosmetyków dobranych do rasy psa. Wiadomo, inne będą dla pupila z krótkim włosiem a inne dla długowłosych czworonogów. O poradę, jakich kosmetyków używać warto zapytać lekarza weterynarii. Dobierze on odpowiednie kosmetyki (odżywki, szampony) do rodzaju sierści i rasy.

Prawidłowa pielęgnacja i odpowiednia dieta (np. w oleje rybie, olej lniany) sprawia, że nasz pies będzie miał piękną sierść, a dbanie o kondycję skóry będzie łatwiejsze. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne mają istotny wpływ na wygląd skóry u psów. Warto wprowadzić je jako regularne czynności w opiece nad czworonogami.

Pielęgnacja sierści psa latem

pies na słońcu

Lato dla psów nie jest łatwym czasem. Jak w przypadku chłodnych zimowych dni psy narażone są na wiele czynników, które mogą być zagrożeniem dla nich. W zimie o tyle jest łatwiej, że aktywność czworonoga jest dużo mniejsza i większość psów wychodzi jedynie na spacer. W letnie dni pies jest bardziej aktywny i żywiołowy. Częste zabawy w piasku, błocie czy kałużach sprawiają, że skóra i sierść psa narażona jest na zabrudzenia, które mogą powodować stany zapalne. Odpowiednia pielęgnacja latem ma ogromny wpływ na komfort naszego psa.

Umów wizytę w salonie

Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapominać, w dbaniu o skórę psa jest odpowiednie nawodnienie (zwłaszcza latem). Skóra psa tak samo jak cały organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. W upalne dni będzie schładzać organizm i pomagać w trawieniu pokarmów.

Linienie psa a nawilżenie

czesanie psa

Psy zasadniczo gubią sierść dwa razy do roku przy zmianie temperatur tj. wiosną i jesienią. Ważne jest, by w tym czasie zadbać o sierść psa i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, które pomogą przy tej wymianie. Bardzo ważną kwestią jest, by sierść psa wyczesywać regularnie. W okresie linienia szczotkowanie należy wykonywać nawet codziennie. Pomoże to w pozbyciu się wypadającej sierści oraz wspomaga naturalną produkcję olejów i tłuszczy. Dzięki temu sierść psa będzie lśniąca i w bardzo dobrej kondycji.

Nawilżanie a rasa

psy na piasku

U większości psów futro składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Ten pierwszy to doskonały izolator skóry od deszczu czy śniegu. Spodnia warstwa zabezpiecza przed wilgocią, zimnem i gorącem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sierść psa jest świetną izolacją przed upalną temperaturą i chroni psa przed działaniem promieni UV.

Psy z ras o długiej sierści np. chart afgański czy yorkshire terrier nie powinny być golone na lato. Może ono doprowadzić do nadmiernego narażenia na promienie słoneczne a w konsekwencji do poparzeń czy podrażnień. U psów krótkowłosych regularne czesanie oraz zbilansowana dieta w zupełności wystarczy.

Skontaktuj się z nami!

Aktualności

kąpiel psa

Kąpiel czworonoga – techniki i produkty polecane przez profesjonalistów

Kąpiel psa jest nie tylko ważnym elementem higieny, ale także okazją do wzmocnienia więzi między właścicielem a zwierzęciem. Aby przeprowadzić ten zabieg prawidłowo, warto znać techniki i produkty polecane przez […]

Czytaj więcej
łapa psa na dłoni

Jak dbać o pazury psa między wizytami u groomera?

Pielęgnacja pazurów naszych czworonożnych przyjaciół jest niezwykle ważna dla ich zdrowia i samopoczucia. Chociaż regularne wizyty u groomera są kluczowe, warto również zadbać o pazury psa między tymi spotkaniami. Częstotliwość […]

Czytaj więcej
psi fryzjer

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na wizytę u psiego fryzjera?

Właściciele psów często zastanawiają się, kiedy powinni umówić swojego pupila na wizytę u psiego fryzjera. Warto wiedzieć, że odpowiedni czas na taką wizytę zależy od kilku czynników, takich jak rasa […]

Czytaj więcej
Umów Wizytę Umów Wizytę