Jesteśmy na Booksy.

Jaka rasa psa do bloku?

11 lutego 2022

Marek

Moda na posiadanie psa nie słabnie – ba, coraz więcej osób decyduje się na czworonożnego pupila wierząc, że ten będzie ich wiernym towarzyszem w doli i niedoli. Lojalne psy domowe to marzenie wielu. Realizację tego marzenia utrudniać może nasuwające się automatycznie pytanie: jaki pies będzie dla mnie najlepszy?

Jednym z często przyjmowanych kryteriów wyboru jest miejsce zamieszkania przyszłego właściciela psa. W tym artykule weźmiemy pod lupę czynniki mające znaczenie dla tych, których ogranicza niewielka przestrzeń i postaramy się odpowiedzieć na dręczące pytanie: jaki pies do bloku? Zostań z nami, a dostaniesz garść cennych informacji.

pies w małej przestrzeni mieszkania

Specyfika mieszkania w bloku i jak to się ma do rasy psa

Mieszkając w bloku, musisz pamiętać o związanych z tym ograniczeniach. Jest to przede wszystkim metraż. Nie masz do zaoferowania zbyt dużej przestrzeni, więc upewnij się, że pies wybranej przez Ciebie rasy tego nie potrzebuje i jest stosunkowo mało ruchliwy.

Kolejnym kluczowym aspektem jest hałas. W blokach – budynkach typowo miejskich – często trudno jest mieszkańcom kontemplować ciszę. Twój idealny pies to taki, który dobrze toleruje bodźce dźwiękowe. Istotne jest to też w przypadku, gdy jednym z domowników jest dziecko, które takich bodźców generuje zwykle sporo.

Pod uwagę trzeba też wziąć sąsiadów i ich preferencje. Mogą nie być zadowoleni, gdy Twój pupil będzie zza cienkiej ściany wyszczekiwał swoje codzienne psie frustracje albo zbyt entuzjastycznie manifestował radość… Najlepszy pies to więc taki o łagodnym temperamencie.

Na decyzję o wyborze psa wpływać powinny też inne kwestie. Zastanów się na przykład czy ktoś z domowników nie ma alergii na sierść. Albo, czy jesteś osobą na tyle aktywną, by rozważać psa, który potrzebuje sporej dziennej dawki ruchu.

Umów wizytę w salonie

Jakie rasy psów najlepiej sprawdzają się w bloku?

Pomysłów i rankingów jest wiele – trudno przecież o jednomyślność, gdy w grę wchodzi zwykle „ale ten pies mi się po prostu PODOBA i już”. Mimo to, poniżej prezentujemy kilka propozycji uwzględniających wspomniane wyżej czynniki i mogących stanowić w miarę obiektywne kryterium wyboru psa do mieszkania w bloku.

Buldog francuski

Psy tej rasy są niewielkie, inteligentne i mają miłe usposobienie. Niewiele szczekają i nie potrzebują szczególnie dużo ruchu, nadają się więc do małego mieszkania. Lubią zabawę, są towarzyskie i tolerancyjne wobec dzieci i wobec innych psów. Jednocześnie wykazują dużą samodzielność, a co za tym idzie, nie przysparzają zbyt dużych problemów swoim właścicielom podczas ich nieobecności. Niektóre buldogi mogą mieć jednak problemy zdrowotne, ponieważ mają genetyczne predyspozycje do chorób związanych z układem oddechowym i problemów ze spojówkami.

buldog francuski

Cocker spaniel

Typowy pies tej rasy jest ciekawy otaczającego go świata i pełen energii. Choć zalicza się do rasy psów myśliwskich, a co za tym idzie, potrzebuje dużo ruchu, pies nadaje się do mieszkania w bloku. Lubi dzieci i jest dobrą opcją dla amatorów długich spacerów i osób uprawiających sporty. Bywa jednak uparty i może próbować zdominować opiekuna, najlepiej więc od razu wyznaczyć mu granice i pilnować ich przestrzegania.

Chihuahua

To jedna z najmniejszych ras psów. Mówiąc o plusach posiadania takiego pieska, wspomnieć trzeba o bystrości i zdolności do szybkiego się. Chihuahua są hałaśliwe i kipią energią, ale długie regularne spacery powinny zapewnić możliwość jej spożytkowania. Psy tej rasy są jednak delikatne i nie są szczególnie polecane osobom z małymi dziećmi.

chihuahua

Jack Russell terrier

To mały i przyjazny pies cechujący się dużą aktywnością. Sprawdzi się jako rodzinny towarzysz miłośnika sportu, bo z radością będzie raczył swojego opiekuna codzienną dawką ruchu. Lubi rozrywkę, nie należy więc odmawiać pupilowi piłki. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że w ferworze zabawy swoimi zabawkami, pies może niechcący dokonać pewnych zniszczeń w mieszkaniu. Zachowanie psa może też cechować upór i niecierpliwość, należy więc ostrożnie podchodzić do kwestii jego kontaktu z dziećmi.

jack russel terrier

Yorkshire terrier

Tę rasę psa charakteryzuje to, że z uwagi na swój niewielki rozmiar świetnie sprawdzą się w naprawdę małej przestrzeni. Psy są aktywne, pełne energii, chętne, by towarzyszyć swoim opiekunom w długich spacerach. Tolerują dzieci, ale bywają też hałaśliwe i zbyt pewne siebie. Plusem jest to, że jeśli cierpisz na alergię i zastanawiasz się jaką rasę wybrać, właśnie ten uroczy pies może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Cavalier king charles spaniel

Pupile tej rasy mogą stać się ulubieńcami domatorów, niechętnie znoszą bowiem samotność, a największą radością dla nich są nie tyle długie spacery, co zabawa i pieszczoty z opiekunami. Ten mały pies ma łagodne i wesołe usposobienie, dobrze radzi sobie w kontaktach z dziećmi czy z innymi psami. Jako że nie w głowie mu sianie destrukcji w Twoim mieszkaniu, nie będzie też raczej niszczyć swoich rzeczy. Wymaga jedynie regularnego czesania.

Maltańczyk

To małe psy, które nie mają zbyt wielkich wymagań jeśli chodzi o aktywność fizyczną. A więc będzie to dobry pies do bloku dla tych, którzy swój wolny czas preferują spędzać na kanapie. Maltańczyki są radosne i inteligentne, cierpliwe w kontakcie z dziećmi, ale wymagające pod względem pielęgnacji.

Border collie

Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie większego psa, zwróć uwagę na psy pasterskie tej rasy. Są to stosunkowo duże psy, pomocne w zaganianiu bydła, które mają dużą potrzebę aktywności. Trzeba też zapewnić im należytą uwagę, bo mocno przywiązują się do ludzi. Jeśli lubisz ruch i jesteś w stanie zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi odpowiednią jego dawkę, Border collie może świetnie sprawdzić się również w bloku.

psy stróżujące border collie

Rozważ adopcję

Ras jest wiele, propozycji powyżej – kilka. Jeśli nie masz jeszcze konkretnych preferencji, wybierz psa ze schroniska. Świadomość, że możesz uratować życie zwierzaka i zapewnić mu dom, może być dla Ciebie bardzo satysfakcjonująca. Możesz porozmawiać z pracownikiem schroniska, który wskaże Ci, który z podopiecznych najlepiej wpisuje się w Twój styl życia i czy powinieneś rozglądać się wśród młodych psów, czy może odpowiedni będzie starszy pies.

Kilka słów na koniec

Pamiętaj, żeby nie brać pod uwagę wyłącznie atutów małego psa. Niewielkie rozmiary pozwalają mieć nadzieję na sukces, ale jeśli nie rozważysz innych czynników, istnieje ryzyko, że nie unikniesz efektów złego dopasowania. Starannie przemyśl swoją decyzję, porozmawiaj z tymi, którzy chętnie zapoznają Cię ze swoimi ulubionymi psimi przyjaciółmi. Czasem to właśnie doświadczenie innych może pomóc Ci wybrać dobrze i mądrze. I znaleźć odpowiedź na pytanie jaki pies do bloku.

Skontaktuj się z nami!

Aktualności

kąpiel psa

Kąpiel czworonoga – techniki i produkty polecane przez profesjonalistów

Kąpiel psa jest nie tylko ważnym elementem higieny, ale także okazją do wzmocnienia więzi między właścicielem a zwierzęciem. Aby przeprowadzić ten zabieg prawidłowo, warto znać techniki i produkty polecane przez […]

Czytaj więcej
łapa psa na dłoni

Jak dbać o pazury psa między wizytami u groomera?

Pielęgnacja pazurów naszych czworonożnych przyjaciół jest niezwykle ważna dla ich zdrowia i samopoczucia. Chociaż regularne wizyty u groomera są kluczowe, warto również zadbać o pazury psa między tymi spotkaniami. Częstotliwość […]

Czytaj więcej
psi fryzjer

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na wizytę u psiego fryzjera?

Właściciele psów często zastanawiają się, kiedy powinni umówić swojego pupila na wizytę u psiego fryzjera. Warto wiedzieć, że odpowiedni czas na taką wizytę zależy od kilku czynników, takich jak rasa […]

Czytaj więcej
Umów Wizytę Umów Wizytę