Polecane rasy psów dla alergików
Alergia na psy, albo potocznie używanym stwierdzeniem uczulenie na sierść psa, to problem wielu z nas. Często osoby z alergią porzucają marzenie o posiadaniu psa. Czy tak musi być? Czy istnieje pies, który nie będzie powodował reakcji alergicznych? Jakie jest rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię? W tym artykule odpowiemy na te pytania. Sprawdzimy również, jakie są główne przyczyny występowania alergii u domowników.
Czym jest alergia na sierść psa?
Sama alergia to reakcja obronna organizmu na czynniki drażniące nasz organizm, w tym przypadku potocznie mówi się o sierści psa, że to ona powoduje reakcję alergiczną. W rzeczywistości sama sierść nie uczula. Głównym czynnikiem wpływającym na nasze uczulenie nie jest sierść psa, a białko znajdujące się w ślinie psa, mówiąc dokładniej -bardziej w komórkach nabłonkowych języka psa, oraz złuszczony naskórek psa. Faktem jest, że te alergeny podczas np. wylizywania oraz rogowacenia się naskórka przedostają się do sierści. Psy gdy gubią sierści, roznoszą alergeny. Więc nie można stwierdzić, że sama sierść uczula.
Alergenność psa zależy także od jego płci oraz rasy. W mniejszym stopniu alergizują suczki, ponieważ u 30% osób uczulonych głównym czynnikiem wpływającym na alergie jest białko wytwarzane w prostacie psa, z kolei bardziej uczulają czworonogi należące do ras śliniących się np. boksery oraz te z łojotokowym zapaleniem skóry. Psy, które w mniejszym stopniu zrzucają sierść, czyli mniej linieją, są zwierzętami, przy których można ograniczyć czynnik powodujący alergię.
Jak rozpoznać objawy alergii u osób uczulonych na zwierzęta?
Badania pokazują, że uczulenie na alergeny psa stwierdza się u 8% osób ogólnej populacji. Większy odsetek uczulenia jest w grupie chorych z rozpoznaną astmą atopową.
Do głównych objawów alergii na psy należą:
- kichanie,
- alergiczny nieżyt nosa,
- zaczerwienienie oczu,
- ból oczu,
- duszności,
- kaszel.
Maltańczyk to pies towarzyski o niewielkich rozmiarach. Posiada on jednowarstwową szatę, składającą się wyłącznie z włosa okrywowego. Jego czysto biała, długa, jedwabista sierść sprawia, że wygląda naprawdę elegancko. Psy te wymagają regularnego strzyżenia – ich sierść rośnie przez całe życie. Dużo uwagi trzeba poświęcić na ich pielęgnację przy użyciu specjalnych preparatów. Maltańczyk uważany jest za psa nieuczulającego ze względu na brak podszerstka i miękki włos.
Pudel
Pudel to pies zaliczany do ras psów antyalergicznych, ponieważ jest psem z naturalnym włosiem. Zrzuca on bardzo niewiele włosów, dzięki czemu łupież pozostaje na skórze. Psy te są inteligentne i bardzo wierne. Przeciętna długość ich życia to od 12 do 15 lat.
Pudel ma specyficzny, wełnisty włos, który jest bardzo obfity, miękki i wykazuje tendencję do skręcania się. Jego sierść wymaga pielęgnacji w szerokim zakresie: częste czesanie, szczotkowanie i kąpanie to podstawowe zabiegi. Trzeba go także regularnie strzyc. Pudel jest energicznym psem, dlatego należy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu.
Bedlington terrier
Bedlington terrier to rasowy pies do towarzystwa, ale także super łowca. Szybko przywiązuje się do rodziny, jednak przeważnie wybiera na przewodnika jedną osobę. Uwielbia ruch. Psy te raczej nie linieją. Utrata sierści przy tej rasie jest nieznaczna, chociaż bardzo uzależniona od systematycznej pielęgnacji. Dzięki tym zabiegom odczucia dla alergików są nieznaczne.
Bichon Frise
Idealny przyjaciel dla alergika to także bichon frise sznaucer. Uważany jest za jednego z najmniej liniejących psów. Są bardzo łagodnymi zwierzętami, to idealny pies dla rodzin z dziećmi. Posiada on bujną sierść, ale brak podszerstka sprawia, iż linienie jest znikome. Włosy tej rasy psów rosną przez całe życie, dlatego wymagają regularnego strzyżenia.
Sznaucer
Znamy 3 typy sznaucera: miniaturowa, standardowa i olbrzymia i wszystkie one są „hipoalergiczne” – nie linieją. Pies ten wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, co w znacznym stopniu powoduje zmniejszenie reakcji alergicznych. Ten wyjątkowy czworonóg to idealny towarzysz dla dzieci, ponieważ ma wyjątkowo przyjazne nastawienie. Sierść u tych psów należy często czesać oraz strzyc.
Irlandzki spaniel wodny
Irlandzki spaniel to największy pies z rodziny spanieli. Najbardziej charakterystycznymi cechami tej rasy są: ciemnobrązowe umaszczenie oraz gęsta, kręcona i krótka sierść na całym ciele. Jego włosy rzadko wypadają, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Należy ją regularnie czesać. Irlandzki spaniel wodny to duży pies. Wybierając tę rasę psa, należy brać to pod uwagę.
Yorkshire terrier
Yorkshire terrier to najbardziej popularna rasa psów dla alergików, ponieważ mają włosy, które rzadko wypadają i rosną na długość. Co prawda wymagają strzyżenia i codziennego czesania. Psy te pokryte są tylko włosem okrywowym natomiast pozbawiony jest podszerstka, co sprawia, że to idealny pies dla alergika. Te małe psy mają duże pokłady energii, dlatego też potrzebują aktywnego spędzania czasu.
Shih tzu
Shih tzu uchodzi za bardzo znaną rasę psów dla alergików. Wypadanie włosów u tej rasy jest bardzo niewielkie w stosunku do ilości i długości włosów. Jednak należy pamiętać, że potrzebują one starannej pielęgnacji, trzeba je codziennie szczotkować. Dzięki tym zabiegom obniżamy alergeny psa. Shih tzu maksymalnie ważą do 8 kg. Psy rasy shih tzu są bardzo przyjaźnie nastawione zarówno do dzieci jak i dorosłych. Potrzebują jednak aby dać im możliwość rozładowania energii. Shih tzu jako dorosły pies jest bardzo oddany i uwielbia przytulanie.
Psy dla alergika to również psy bez sierści
Grzywacz chiński
Grzywacze chińskie uchodzą za doskonałe psy dla alergików, choć nie do końca są pozbawione sierści. Posiadają owłosienie na głowie, szyi, łapach i ogonie. Pozostała część ciała jest pozbawiona sierści. Grzywacz to wyjątkowy pies towarzyski, który uwielbia spędzać czas z ludźmi. Dzięki temu, że alergeny nie roznoszą się w otoczeniu tak, jak w przypadku psa z sierścią przebywanie z nimi nie jest szkodliwe dla alergika.
Nagi pies peruwiański
Nagi pies peruwiański jak sama nazwa wskazuje, jest pozbawiony sierści. Występuje jednak wersja owłosiona (mogą mieć trochę owłosienia na łapach, głowie czy końcu ogona). Naga skóra u tej rasy psów, wymaga szczególnej ochrony, zarówno latem jak i zimą. Źle zadbana będzie miała tendencję do łuszczenia się. Co do tej kwestii, powinniśmy być szczególnie uważni, ponieważ nie stosując się do zaleceń, możemy powodować alergię. Nagie psy peruwiańskie należą do psów silnie nawiązujących więź z panem.
Inne rasy psów, które uczulają najmniej:
- airedale terrier,
- bouvier des flandres,
- coton de tulear,
- czarny terier rosyjski,
- gryfonik,
- irish soft coated wheaten terrier,
- kerry blue terrier,
- komondor,
- nagi pies meksykański,
- pinczer małpi,
- samojed,