Jesteśmy na Booksy.
Już otwarty nowy salon w dzielnicy Włochy ul. Instalatorów 23

Top 10 Małych Ras Psów

8 kwietnia 2022

Marek

10

Rasa małych psów

Małe rasy psów są częstym wyborem wśród ludzi, którzy mają niewielkich rozmiarów mieszkanie czy dom, a chcą mieć czworonoga. Nie da się ukryć, że wielkość psa ma w tym przypadku ogromne znaczenie, nie weźmiemy bowiem ogromnego psa do malutkiego mieszkania. Małe psy są urocze i piękne – choćby ze względu na swoje rozmiary, one zawsze będą wyglądać jak słodkie szczeniaki. Poza tym rasy małych psów mają istotną przewagę nad swoimi większymi odpowiednikami – po prostu są małe, mają kompaktowy rozmiar, który umożliwia zabieranie ich ze sobą np. na wycieczkę. Ponadto mniejsze psy jedzą mniej i dłużej żyją, a potrzebna im przestrzeń do funkcjonowania może być ograniczona.

Marzenia o posiadaniu psa dla osób niemających zbyt dużo miejsca albo mających małe dzieci mogą stać się realne. Istnieje wiele małych ras psów, które z powodzeniem mogą zamieszkać w małym mieszkaniu. Różnorodność ras, jakie możemy spotkać, z pewnością pozwolą na wybór pupila odpowiedniego do naszego otoczenia i trybu życia. W tym artykule przybliżę najbardziej popularne rasy małych psów, co je charakteryzuje i na co zwracać uwagę przy ich wyborze, a Państwo sami dokonają wyboru psa idealnego dla siebie.

Małe psy to jakie rasy?

Jeśli zdecydowali się Państwo na posiadanie psa niewielkich rozmiarów, wystarczy teraz zapoznać się z listą najpopularniejszych małych ras psów. Pamiętajmy jednak, że mały piesek tak samo jak w przypadku dużego psa potrzebuje odpowiedzialnego podejścia i traktowania. Nie wystarczy tylko mieć psa i go żywić ważne by miał się kto nim zająć i o niego dbać.

Shih tzu

Mały piesek shih tzu

Shih tzu to bardzo towarzyski piesek, z wesołym usposobieniem kochający kontakt z ludźmi i innymi psami czy zwierzętami. Jest to łagodna rasa wobec ludzi. Warto zwrócić uwagę, że shih tzu pomimo małych rozmiarów mają dość niezależny charakter. Szybko się uczą i są bardzo lojalne. Ich aktywność nie jest zbyt duża i opiekun tego czworonoga powinien wiedzieć, żeby za dużo nie wymagać. Swoją popularność zyskały przez to, że są idealnymi psami dla alergików i uwielbiają dzieci.

Yorkshire terrier

yorkshire terrier

W rankingu najpopularniejszych małych ras psów obok Shih tzu nie może zabraknąć Yorka. Jest to jedna z pierwszych ras, jaka nam przychodzi do głowy, mówiąc o malutkich psach. Yorki mają niewielkie rozmiary i mimo tego są bardzo odważne, waleczne i niestety często wpadają w kłopoty. Nie ma co się dziwić – ten mały piesek to w końcu terier, silny i czujny pies. Uwielbia szczekać i kiedy tylko to możliwe informuje o potencjalnym zagrożeniu. Jak każdy pies tej rasy bardzo lubi się przytulać i aktywnie spędzać czas.

Pudel miniaturowy

Pudel Miniaturowy

Pudle są częstymi pieskami wybieranymi na rodzinnego pupila. Swoim urokiem pudle zachwycają wiele osób. Wśród małych piesków wyróżniają się inteligencją i lojalnością. Bardzo szybko uczą się sztuczek i bez problemów je wykonują. Wymagają co prawda dużej uwagi od opiekuna, ale przekłada się to w późniejszym czasie na pozytywne relacje z domownikami. Psy tej rasy są stosunkowo łatwe do opanowania i są świetnymi kandydatami na pierwszego psa w domu.

Sznaucer miniaturowy

Mały pies - sznaucer

Kolejnym małym psem zasługującym na miejsce w rankingu jest sznaucer. Psy tej rasy są ostatnio bardzo popularne w naszym kraju. Ich duża wrażliwość sprawia, że świetnie dogadują się z dziećmi i osobami starszymi. Jest to idealna rasa psów do mniejszego mieszkania, lecz nie można zapomnieć, że potrzebują dużej dawki ruchu. Sznaucery szybko przywiązują się do swojego właściciela i czują się za niego jak i za całą rodzinę odpowiedzialne. Ta rasa psów potencjalnie jest uznawana za upartą i dość intensywnie szczekającą, ale niewielkie szkolenie pozwoli na opanowanie niepożądanych zachowań.

 

Umów wizytę w salonie

Buldog francuski

Buldog francuski

Buldogi francuskie to kolejne małe psy uwielbiane przez nas i oczywiście nie mogło ich zabraknąć w tym zestawieniu. Psy tej rasy uwielbiają zabawę i spacery. Są idealnymi przyjaciółmi dzieci, a ze swoim opiekunem chętnie odpoczną na kanapie. Te rasy psów tzw. rasy brachycefaliczne szczególnie polecane są osobom prowadzącym spokojniejszy tryb życia. Specyficzna budowa pyszczka sprawia, że szybko się męczą i przy większym wysiłku mają problemy z oddychaniem. Jak wcześniej zostało wspomniane, lubią spacery niezbyt długie, lecz ważne by były częste.

Bichon frise

Małe pieski - Bichon frise

Kolejnym przykładem małej rasy jest Bichon frise. Są to przepiękne psy o białej, puszystej sierści przypominającej owczą wełnę. Są to bardzo radosne, pełne werwy psiaki, lecz ciężko znoszą samotność. Pozostawione na dłuższy czas same mogą powodować zniszczenia i bywają szczekliwe. Psy rasy Bichon frise doskonale nadają się do domu, w którym mieszkają dzieci – uwielbiają zabawę i przytulanie. Jeśli planujemy zostawiać te małe psiaki same w domu na dłuższy czas w ciągu dnia, warto wybrać się z nimi na szkolenie, by nauczyć ich opanowania stresu z tym związanego. Pozwoli ono w pewnym stopniu na opanowanie smutku i szczekania.

Mops

Mały pies - Mops

Małe psy znane z krótkiej kufy to oczywiście mopsy. Są to inteligentne psy, dość łatwe do tresowania. Ich najbardziej ulubionym zajęciem jest popisywanie się nauczonymi sztuczkami. Ponadto uwielbiają przytulanie i towarzystwo. Świetnie odnajdą się wśród rodzin z dziećmi i, co ważne, nie są agresywne. Mopsy nie należą do ras, które potrzebują dużej ilości ruchu, wystarczą spacery, ale nie w upalne dni.

Szpic miniaturowy

Mały pies - szpic miniaturowy

Szpice miniaturowe to urocze stworzenia wyglądające jakby ciągle się uśmiechały. Wyglądem przypominają trochę miniaturową wersję lwa. Pomeraniany są psami towarzyskimi i przyjaznymi, ale mają także dumny charakter. Jak na jedną z ras małych psów są bardzo szczekliwe, ale za to doskonale informują o zagrożeniu. Do domowników czują ogromne przywiązanie i są wobec nich lojalne. Psy tej rasy świetnie odnajdą się w towarzystwie osób gotowych do zabawy i szaleństw.

Maltańczyk

Maltańczyk - mały pies

Rasy, jaką jest maltańczyk, nikomu nie trzeba szczególnie przedstawiać. Większość z nas zna lub kojarzy tę rasę. Są to nieduże psy o białej sierści, które uwielbiają nasze towarzystwo. Bardzo źle znoszą rozstania i raczej nie są dobrym wyborem dla osób, których nie ma cały dzień w domu. Maltańczyki zasługują na uwagę z powodu dużej inteligencji i szybkiego sposobu nauki komend i sztuczek. Dlatego też ta rasa sprawdza się w psich zawodach, nawet pomimo małych rozmiarów (maksymalnie ważą do 4 kg). Świetnie nadają się jako pierwszy zwierzak w domu, z reguły nie zapadają na poważniejsze choroby i długo żyją.

Chihuahua

Chihuahua długowłosy

Chihuahua to jedne z najmniejszych i najpopularniejszych ras psów. Ich niewielkie rozmiary (maksymalnie 3 kg) sprawiają, że są ulubieńcami celebrytów. Mimo małych rozmiarów psy tej rasy nie lubią noszenia, lecz wolą same poznawać otoczenie. W tak małej istocie kryje się duża siła i energia do działania. Chihuahua mocno związuje się ze swoim opiekunem i ma wobec niego duże pokłady miłości. Pomimo to raczej nie jest wskazany do domu z małymi dziećmi, niewłaściwie prowadzony może stać się nerwowy i bardzo głośny.

Rasy małych psów a szkolenie

Szkolenie psa to jedno z podstawowych zadań każdego opiekuna czworonoga. I nie ma tu znaczenia czy mamy dużego psa, czy zwierzę mniejszych rozmiarów, każdy z nich potrzebuje uwagi i wyznaczenia pewnych granic. Dość mylnym podejściem, najczęściej wśród niedoświadczonych opiekunów, jest to, że małe rasy psów nie potrzebują nauki. W przypadku małych ras psów ujawnia się ich charakterność i można powiedzieć, że testują wytrzymałość swojego opiekuna. Zbyt mało poświęconej uwagi naszemu pupilowi przeważnie kończy się problemami behawioralnymi.

Bardzo małe psy dość często cierpią na tzw. syndrom małego psa. Poprzez swoje rozmiary są traktowane jak małe dzieci i nie mają wyznaczonych zasad. W takich przypadkach psy przejmują kontrolę i stają się po prostu niewychowane. Te małe pieski robią się nieznośne, częściej szczekają, a nawet robią się bardzo agresywne.

Należy pamiętać, że mimo małych rozmiarów to nadal są psy, zwierzęta, a nie zabawki. Nie potrzebują częstszego głaskania czy przytulania. Potrzebują zwyczajnej uwagi swojego opiekuna i miłości.

Małe pieski i ich problemy zdrowotne

Małe psy rasowe tak samo cierpią na różne dolegliwości jak duże osobniki. Choć są to bardzo często całkiem inne choroby niż w przypadku dużych ras. Do najbardziej znanych, zdiagnozowanych chorób małych psów należą:

    • Zapalenie trzustki: przyczynia się do niej otyłość, infekcje czy urazy. Dotyczy ona wszystkich psów, lecz najczęściej chorują na nią małe pieski.
    • Syndrom brachycefaliczny: są to problemy z oddychaniem i górnymi drogami oddechowymi. Schorzenie to dotyka psy z krótkimi kufami czy spłaszczonymi pyszczkami. Do takich ras należą buldogi francuskie, boksery, mopsy czy pekińczyki. Psy te bardzo często podczas snu chrapią.
    • Hipoglikemia: jest to bardzo szybki spadek cukru we krwi. Tak samo jak u ludzi może powodować omdlenia i jest dość często wywoływany stresem lub cukrzycą. Jest szczególnie powszechny u psów ras małych.
    • Choroba Legga-Calvego-Perthesa: to choroba, która obejmuje stawy małego psa. Dokładnie miejsca łączenia się kości udowej z kością biodrową. Problem pojawia się w momencie przerwania przepływu krwi do główki udowej. Główka ta zaczyna się zniekształcać, co jak można się domyślić, powoduje ból u naszego czworonoga i problemy z chodzeniem (mięśnie chorej nogi zaczynają się kurczyć). Tą chorobą dotknięte są praktycznie wszystkie małe psy i zazwyczaj ujawnia się ona pomiędzy 4 a 12 miesiącem życia.
    • Zapaść tchawicy: jest to najczęściej występujące schorzenie u małych piesków. Jest niestety postępującą chorobą tchawicy. Objawia się słabnącymi pierścieniami, które są odpowiedzialne za kształt tchawicy i jej podtrzymywanie co w konsekwencji prowadzi do utrudnionego oddychania.
    • Zaburzenie homeostazy organizmu: małe psy rasowe ciężko znoszą ekstremalne temperatury zarówno te wysokie, jak i niskie i nie radzą sobie z nim. Doprowadza to do zaburzeń homeostazy (stanu równowagi w organizmie). Bardziej niebezpieczne dla nich są jednak te niskie temperatury i decyzja o spacerze przy ich ujemnych wartościach może spowodować niemiłe konsekwencje. Z pomocą przychodzą nam tutaj specjalnie ubranka czy buciki chroniące małe pieski.

    szkolenie psa

    Małe psy – jaką rase wybrać?

    Niezależnie od wybranej rasy psa do naszego domu, trzeba zadbać o jego komfort i warunki. Pies to zobowiązanie na wiele lat (mniejsze rasy psów żyją nawet do 15 lat). Warto także pamiętać, że pies to nie milutki pluszak, którym można się przez chwilę pobawić, a później odstawić. Tak samo jak my, psy te małe i te duże, przywiązują się do domowników, czują tęsknotę i przede wszystkim kochają. Dlatego przed zakupem bądź adopcją psa należy przemyśleć wszystkie za i przeciw by decyzja o posiadaniu pupila w domu nie była pochopna. Na pewno w szerokiej gamie ras małych psów znajdą Państwo tego idealnego, wymarzonego dla siebie.

Skontaktuj się z nami!

Aktualności

psie zabiegi pielęgnacyjne

Psie zabiegi pielęgnacyjne przed i po sezonie letnim

Lato to czas intensywnej zabawy na świeżym powietrzu, ale także okres, w którym nasze psy narażone są na różne czynniki atmosferyczne oraz problemy związane z pielęgnacją sierści. Aby Twój czworonożny […]

Czytaj więcej
pies z miską

Wpływ diety na stan sierści i skóry psów – o czym pamiętać?

Dieta i pielęgnacja to dwa kluczowe elementy wpływające na stan sierści i skóry psa. Odpowiednie składniki odżywcze w diecie oraz regularna pielęgnacja przeprowadzana przez doświadczonego psi fryzjera pomagają utrzymać zdrową […]

Czytaj więcej
psi fryzjer

Profesjonalne strzyżenie psów a komfort termiczny zwierzęcia

Strzyżenie psów to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim dbałość o ich zdrowie i samopoczucie. Właściwe pielęgnacja sierści ma kluczowe znaczenie dla utrzymania komfortu termicznego zwierzęcia, szczególnie w okresach […]

Czytaj więcej
Umów Wizytę Umów Wizytę