Wiosna kojarzy nam się z napływem energii i oczywiście wiosennymi porządkami – nie tylko w domu i ogrodzie. Wraz z nadejściem pierwszego ciepła chętniej dbamy o aktywność fizyczną, zdrową dietę czy decydujemy się na zabiegi fryzjersko-kosmetyczne. Sprawa jest jasna: chcemy czuć się nowo narodzeni – zupełnie jak otaczająca nas przyroda.
Nie tylko ludzie potrzebują powiewu świeżości po zimie. Wiosną również twój pupil zasługuje na odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które pomogą wrócić jego skórze i sierści do kondycji, jaką miały przed zimą. Podpowiadamy, jak najlepiej zadbać o naszego psiaka, by tak jak my w pełni cieszył się powrotem ciepła i słońca.
Czy zabiegi pielęgnacyjne psa są konieczne?
W zimie wielu właścicieli czworonogów ogranicza kąpiele czy czesanie psiej sierści w obawie przed przeziębieniem. Jest w tym sporo racji: psy posiadają naturalny mechanizm w postaci grubszej sierści i dodatkowej warstwy lipidowej, mający na celu ogrzanie i podwyższenie odporności w trudnych, zimowych warunkach. Detergenty używane podczas kąpieli bądź ostre igły szczotki mogą spowodować uszkodzenia tej naturalnej bariery. Dlatego w okresie zimowym zaleca się kąpiele, jednak znacznie rzadziej, niż latem, czyli średnio co 4-8 tygodni.
Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz pies zaczyna tracić grubą, zimową sierść, przystosowując się do nowych warunków. Proces linienia może być niestety uciążliwy nie tylko dla domowników, ale i dla samego psiaka. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja w okresie wiosennym. Pamiętaj, że zabiegi pielęgnacyjne mogą być różne w zależności od rasy psa. Warto więc najpierw zaczerpnąć wiedzy u specjalistów, którzy podpowiedzą, jak należy dbać o twojego czworonoga.
Po pierwsze – czesanie
Linienie trwa od jednego do nawet dwóch miesięcy. Wpływają na to takie czynniki jak zmiany hormonalne, odżywianie, a przede wszystkim światło słoneczne. Dlatego, aby możliwie skrócić czas wypadania włosów, powinniśmy codziennie poświęcać czas na spacery z naszym czworonożnym przyjacielem, a także dokładne wyczesywanie psa.
W zależności od rodzaju i długości sierści psa możemy wybrać odpowiednią szczotkę, która optymalnie usunie martwe włosy, a także będzie stymulować skórę pupila do wzrostu nowej, zdrowej sierści. Na rynku jest spory wybór różnego rodzaju szczotek, dlatego klienci często czują się zakłopotani ich wyborem. Podpowiadamy, jak kupić najlepszą dla Twojego czworonoga.
Jaką szczotkę wybrać dla mojego psa?
Jeśli kupujesz szczotkę do włosów dla siebie, czy wybierasz tą pierwszą z brzegu? Na pewno tak nie jest. Pomyśl, jak ciężko rozczesać grube, kręcone włosy szczotką przeznaczoną do włosów cienkich i prostych. Z pewnością spowoduje to ból, a w gorszym razie wyrywanie zdrowych włosów i powstawanie kołtunów. Podobnie jest w przypadku szczotki do sierści psa. Jej wybór musi być uzależniony od tego, jakie włosie posiada nasz pies. Dlatego dobrze zastanów się, zanim kupisz pierwszą lepszą szczotkę w pobliskim markecie.
Psy długowłose i z gęstą sierścią
Dla psów długowłosych, o gęstej sierści najlepsza będzie szczotka o długich zębach. Dobrze sprawdzą się modele druciane i metalowe, lekko zakrzywione na końcach. Takie szczotki ładnie wyczeszą długą sierść, a także gęsty podszerstek. Pamiętaj, aby końce szpilek były gładko zakończone, by nie raniły delikatnej skóry psa i pod żadnym pozorem nie czesz skołtunionej sierści – możesz zadać pupilowi silny ból.
Psy o średniej sierści
Dla psów szorstkowłosych i mających średnią długość sierści z powodzeniem można stosować metalowe szczotki o gęstym rozmieszczeniu szpilek. Podobnie jak wyżej, zwróć uwagę na ich zakończenie. Czesanie tego typu szczotką zapobiegnie kołtunieniu sierści. Używając szczotek drucianych i metalowych, należy pamiętać, aby czynność tę wykonywać delikatnie, by była to dla psa przyjemność, a nie bolesna konieczność.
Psy o delikatnej sierści
Jeśli mamy psa, którego sierść należy do delikatnych, powinniśmy raczej wybrać szczotkę włosianą. Minusem jest fakt, że może być to dosyć spory koszt, jednak musimy mieć na uwadze przede wszystkim dobro naszego psiaka.
Psy krótkiej sierści
Dla krótkowłosych pupili sprawdzi się właściwie każdy rodzaj szczotki, nawet te o krótszych zębach czy gumowe. Taka sierść nie powinna sprawiać trudności, jednak to nie znaczy, że nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Niezależnie od długości włosa ważne jest regularne wyczesywanie wypadającej sierści.
Jak prawidłowo czesać psa?
Kiedy mamy już właściwą dla naszego pupila szczotkę, musimy nauczyć się jej używać. Prawidłowe czesanie psa nie tylko sprawi mu przyjemność i usunie sierść, ale także zniweluje swędzenie, poprawi ukrwienie skóry i będzie stymulować wzrost nowych włosów.
Aby skutecznie je przeprowadzić, najlepiej posadzić psa na podwyższeniu. Damy mu w ten sposób znak, że nie jest to czas na zabawę, a pies poczuje się jak w salonie fryzjerskim. Jeśli nasz psiak posiada gęstą lub długą sierść, powinniśmy przed czesaniem zastosować odżywkę, która zapobiegnie plątaniu i rozprostuje już istniejące kołtuny. Następnie należy dokładnie rozczesać sierść psa, a także stosować delikatne czesanie pod włos. Dzięki temu pozbędziemy się większej ilości wypadającej sierści, zadbamy także o podszerstek i wspomożemy proces linienia.
Wiosną nasz czworonóg wymaga częstszego wyczesywania, nie tylko po kąpieli. Codzienne stosowanie tego zabiegu znacząco wpłynie na polepszenie stanu zdrowia sierści i skóry, a także sprawi, że linienie będzie mniej uciążliwe. Jeśli jednak sierść Twojego psa jest mocno skołtuniona, warto wybrać się na zabieg pielęgnacji w profesjonalnym salonie dla psów, obejmujący strzyżenie, trymowanie i dokładne rozczesywanie.
Podstawa zabiegów pielęgnacyjnych – pożądna kąpiel
W okresie zimy prawdopodobnie rzadziej kąpałeś swojego psa, a ponadto czynniki atmosferyczne osłabiły jego skórę i włosy (podobnie jak u ludzi). Nic więc dziwnego, że na wiosnę sierść wymaga solidnego odświeżenia. Pamiętajmy, że wiosną także łatwo o przeziębienia, dlatego najlepiej kąpać pupila wieczorem, aby miał całą noc na wyschnięcie, albo wybrać ciepły, słoneczny dzień i dopilnować, by wychodząc na zewnątrz miał dokładnie wysuszoną sierść.
Jak przygotować psa do kąpieli?
Wiele psów zwyczajnie boi się wanny, a zabiegi pielęgnacyjne nie są dla nich zbyt zachęcającą opcją. Bardzo często dzieje się tak z powodu złych doświadczeń, bardzo możliwe, że z jakichś powodów psiak zraził się do kąpieli, przez to teraz czuje się podczas niej niekomfortowo. Ważne jest, by możliwie przyzwyczajać zwierzę do kąpieli: możemy na przykład nagradzać za wejście do łazienki. Dzięki temu pies skojarzy to miejsce z czymś miłym.
Na początek powinniśmy zaopatrzyć się w preparaty do kąpieli. Niezbędny okaże się dobry szampon, a dla psów o długiej sierści wartko kupić także odżywkę. Wybierając spośród wielu preparatów, sprawdźmy, czy ma on właściwe dla psów pH i naturalne składniki, a także czy nie posiada w składzie szkodliwych substancji, takich jak alkohol, perfum czy SLS. Zwróćmy uwagę także na to, czy jest odpowiedni dla wieku naszego psiaka. Środki myjące dla psów zawsze stosuj według instrukcji na opakowaniu.
Wskazówka: Przed przystąpieniem do kąpieli wyłóż wannę lub brodzik matą antypoślizgową, lub ręcznikiem. Następnie przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy: suchy ręcznik, szampon (odżywka), ulubiona zabawka lub smakołyk.
Kąpiel psa krok po kroku
- Pomóż pupilowi wejść do wanny lub brodzika, uspokój go i powoli zacznij moczyć grzbiet i łapy. Ważne, aby woda była ciepła, ale nie gorąca.
- Rozprowadź na całą sierść szampon i delikatnie masuj. Możesz stosować ruchy okrężne, a także pod włos, dzięki czemu szampon dotrze do każdego włosa.
- Szczególnie należy dbać o głowę i uszy psa. Dopilnuj, aby szampon nie dostał się do oczu. Może być to kłopotliwe szczególnie w przypadku psów długowłosych, dlatego nie spiesz się i staraj się uspokoić pupila w czasie mycia, aby się nie kręcił.
- Dokładnie opłukaj całą sierść, by nie zostały na niej resztki detergentów – mogą one spowodować wysuszenie skóry i swędzenie.
- Pamiętajmy o dokładnym osuszeniu przy użyciu ręcznika oraz nagrodzie dla naszego dzielnego psiaka.
- Sierść możesz rozczesać dopiero wtedy, kiedy psiak będzie całkiem suchy – oszczędzisz mu bólu.
Strzyżenie psa
Niektóre rasy psów raz na jakiś czas wymagają pielęgnacji w postaci obcięcia sierści. Ale uwaga! Dotyczy to tylko ras, które nie posiadają podszerstka, a jedynie włos okrywowy. Nadejście wiosny to dobry czas na dbanie o wygląd naszego psiaka, dlatego jeśli należy do rasy, która dobrze znosi strzyżenie, warto się na nie zdecydować.
Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, nie wykonuj strzyżenia samodzielnie. Ponadto omów wcześniej swoją decyzję z weterynarzem lub groomerem, gdyż nieumiejętne przycięcie sierści może zaszkodzić skórze psa. Najbezpieczniej będzie, jeśli powierzysz pupila profesjonalnemu psiemu fryzjerowi.
Jak przeprowadzić zabieg strzyżenia
Na początek dokładnie umyj, wysusz i rozczesz włosy psa. Następnie możesz przystąpić do obcinania sierści nożyczkami, stosując powolne ruchy. Ważne, aby robić to zgodnie z kierunkiem sierści, nigdy pod włos. Kolejność jest właściwie dowolna, zacznij tak, jak ci wygodnie, od łap lub tułowia. Możesz również użyć maszynki, jednak takie strzyżenie wymaga wprawy. Pamiętaj także, aby używać akcesoriów przystosowanych dla psów – te dla ludzi mogą nie dać oczekiwanych efektów. Na koniec pozostaje skrócenie sierści w okolicy oczu i pyszczka. Rób to z dużą ostrożnością, aby nie zrobić krzywdy psiakowi. Na koniec oczywiście nie zapomnij o nagrodzie.
Dlaczego na wiosnę warto wybrać się do salonu dla psów?
Mimo że powyższe zabiegi w teorii wydają się być mało skomplikowane, to w praktyce mogą przysporzyć właścicielom psów sporo kłopotów. Ciężko dokładnie umyć, albo wyczesać kapryśnego psiaka. Ponadto jego sierść może być w różnej kondycji. Dobrze więc powierzyć go osobie, która doskonale zna się na psiej naturze i wykona pielęgnację szybko i bezboleśnie.
Niezależnie od rasy i stanu futerka zadbamy, by Twój pies poczuł się u nas jak w SPA. Kąpiele, wyczesywanie i strzyżenie to tylko niektóre z całej palety zabiegów, jakie oferujemy w Łapy4.
Zafunduj swojemu pupilowi pielęgnację, na jaką zasługuje, bo szczęśliwy psiak to także zadowolony Pan!