Jesteśmy na Booksy.
Już otwarty nowy salon w dzielnicy Włochy ul. Instalatorów 23

Pielęgnacja psa wiosną - jak dbać o czworonoga wiosną?

6 września 2021

Marek

Zabiegi pielęgnacyjne oraz dbanie o zdrowie i kondycję psa jest ważne przez cały rok, szczególnie wiosną, kiedy to po zimie sierść i skóra naszego pupila potrzebuje wzmożonej uwagi. W zimie często spada nasza aktywność fizyczna, dlatego spacery są krótsze, szata psów bywa w tym czasie problematyczna, a sól i piasek na ulicach mają w tym także niewątpliwie swój udział. Kiedy zimowy marazm nas powoli opuszcza i mamy ochotę na wiosenne metamorfozy, powinniśmy skupić się również na odpowiedniej pielęgnacji swojego pupila i przygotować go, oraz jego szatę na wiosenne szaleństwa. Jak to zrobić? Sprawdź!

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać na wiosnę?

Sierść psów wymaga pielęgnacji, doboru odpowiednich kosmetyków oraz kąpieli w celu nawilżenia i usunięcia zabrudzeń. Wraz z nadejściem wiosny powinniśmy sprawdzić również stan skóry czworonogów, jego uszu, oczu, łapek i pazurków. Należy też upewnić się, że pies ma wszystkie niezbędne szczepienia, które ochronią go przed chorobami w kontakcie z innymi zwierzakami. Ponadto, wraz z pierwszymi ciepłymi dniami pojawiają się i pierwsze kleszcze. To niezwykle niebezpieczny pasożyt, który może wyrządzić wiele szkód i przenieść babeszjozę. Należy więc odpowiednio zabezpieczyć psa, stosując dostępne na rynku środki.

Czy sierść psa wymaga strzyżenia, trymowania i wyczesywania?

Psia sierść pełni funkcję termoregulacyjną. W zimie chroni pieski przed zimnem, natomiast latem nie pozwala im się przegrzać, zabezpiecza skórę przed promieniowaniem, a także chroni przed urazami i ukąszeniami. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nie skracać zbyt mocno sierści w lecie. Takim zachowaniem możemy wyrządzić wiele szkód. Jeżeli sami nie wiemy jak zająć się szatą pupila, najlepiej zgłosić się do psiego fryzjera. Groomer, nie tylko wykona pielęgnację, ale również doradzi nam jak pielęgnować psi włos.

Wiosną psy zmieniają okrywę z zimowej na letnią. Zjawisko to nazywa się linieniem. Większość psów dotkliwie doświadcza tym procesem właścicieli, ponieważ wszędzie w domu można wtedy znaleźć sierść, a sprzątanie wydaje się wtedy nie mieć końca. Niezbędnym narzędziem do opanowania sytuacji jest odpowiednia szczotka, dopasowana do potrzeb Twojego psa. Linienie powoduje spore zrzucanie okrywy, dlatego, aby zapobiec ogromnej ilości sierści w domu, niektóre rasy należy wyczesywać codziennie.

zrelaksowany pies

Psy szorstkowłose

Sierść psów szorstkowłosych wymaga używania gumowych rękawiczek i szczotek. Można również użyć odpowiedniego Furminatora. Wyczesujemy delikatnie, aby nie wyrządzić szkód na skórze psa. Pieski szorstkowłose powinniśmy regularnie trymować, dlatego najlepiej skorzystać z usług psiego salonu. Profesjonalista z łatwością usunie zalegający podszerstek i nada blasku psiej okrywie.

Psy długowłose

Szata psów długowłosych wymaga pielęgnacji grzebieniem z gęstym rozstawem, szczotkami pudlówkami lub szczotkami igłowymi. Nie powinniśmy używać grzebieni, ponieważ wyrywają włosy, a pupil może bać się kolejnych zabiegów i w tym wypadku takie wyczesywanie może powodować traumę.

Umów wizytę w salonie

Szata jednowarstwowa

Strzyc możemy pieska, który posiada jedną warstwę włosów. Jednak włos nie powinien być przycinany zbyt krótko. Strzyżenie powinniśmy powierzyć doświadczonemu specjaliście, który będzie umiał zadbać o komfort i zdrowie zwierząt.

Szata dwuwarstwowa

Przedstawiciele ras, których natura obdarzyła szatą dwuwarstwową, są niezwykle wymagający. Do codziennego wyczesywania używajmy więc zgrzebła i grzebieni z szerokim rozstawem. W tym przypadku pielęgnacja okrywy nie powinna przewidywać furminatora. Pieski te mogą mieć zwiększoną podatność na kołtunienie i filcowanie sierści podczas nieodpowiedniej pielęgnacji. Taka sytuacja niestety może być przyczyną zaparzania skóry oraz powikłań i zapaleń.

Czy tylko pielęgnacja w postaci wyczesywania psiej sierści jest ważna?

Czesanie szaty za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi jest niezwykle ważne. Taką podstawową pielęgnację psa możesz wykonywać samodzielnie i powinieneś w okresach linienia robić to regularnie. Ponadto, niezwykle ważne są również szampony i kosmetyki, jakich używasz do kąpieli pupila.

pielęgnacja psa

Kosmetyki dla psów

Jeżeli decydujesz się na tego rodzaju zabiegi czyszczenia sierści samodzielnie, warto dobrać odpowiedni szampon do potrzeb pupila. Po okresie zimy najlepiej psią sierść potraktować szamponami nawilżającymi. Suche powietrze w domu, mrozy i zimne wiatry na zewnątrz nie sprzyjają dobrej kondycji szaty. W przypadku, gdy twój pies ma skłonności do powstawania kołtunów lub filcowania sierści, najlepiej wybrać szampon oraz odżywkę, które ułatwią rozczesywanie.

W przypadku, gdy pupil ma skłonności do alergii, wybierajmy kąpiel z zastosowaniem kosmetyków hipoalergicznych. W razie wątpliwości lepiej sięgnąć po poradę groomera, który podpowie nam jakich kosmetyków używać oraz jakimi szczotkami czesać naszego psa.

Kosmetyki dla ludzi nie są przeznaczone dla psów!

Pamiętajmy również, że kosmetyki dla ludzi nie nadają się do pielęgnacji zwierząt nawet z włosem bardzo podobnym do ludzkiego. Używając ich, możemy podrażnić delikatną skórę zwierzęcia i doprowadzić do chorób. Wybierajmy kosmetyki delikatne i naturalne, a przed zakupem koniecznie przeczytajmy ich skład.

Kąpiel

Mycie i namaczanie sierści zaczynajmy od tyłu, kierując się ku pyszczkowi. Aby zapewnić psu maksymalny komfort i przyczepność do podłoża, umieśćmy w wannie matę antypoślizgową. Po umyciu dokładnie osuszmy psa, aby nie wytarł się w dywan lub pościel. Oprócz ponownego zebrania kurzu może również skołtunić sobie sierść. Kąpiel psa w domu może być jednak niezwykle uciążliwa, ponieważ warunki domowe nie są dostosowane dla potrzeb naszych czworonożnych przyjaciół. W miarę możliwości powinniśmy więc skorzystać z usług odpowiednich salonów, które profesjonalnie zaopiekują się psem i dobiorą pielęgnację odpowiednią do rasy.

Obejrzyj uszy, oczy, ząbki i pazurki

Czyszczenie zębów zapobiega powstawaniu kamienia oraz przedwczesnemu wypadaniu, dlatego warto oczyszczać zęby czworonoga. Jeżeli sami nie potrafimy tego zabiegu wykonać lub pies nie daje nam dostępu do ząbków, korzystajmy z pomocy weterynarza lub groomera.

Ponadto, warto obejrzeć psie pazurki. Zimą nie ścierają się tak intensywnie, dlatego warto je obciąć. Pazurki jednak są bardzo wrażliwe i zbyt krótkie przycięcie może wywołać intensywne krwawienie. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, tę czynność również pozostawmy specjaliście. Podczas kontroli pazurków zwróćmy uwagę także na psie łapki. Niektóre psy mają również skłonności do infekcji uszu, tak więc do nich także trzeba regularnie zaglądać. Przyjrzyjmy się też, w jakim stanie jest skóra czworonoga i jego oczka. Pozwoli nam to wykryć schorzenia i możliwe sezonowe alergie.

Zadbaj o ochronę przeciwpasożytniczą!

Ciepłych dni jest coraz więcej, kleszczy również. W zimie, przy ujemnych temperaturach aktywność kleszczy spada, natomiast na wiosnę, już z pierwszymi ciepłymi promieniami, te pasożyty zaczynają swój żer. Wybierając się na spacer, powinnyśmy wyjątkowo dbać o bezpieczeństwo swoje oraz swojego psa. Z pomocą dla naszego pupila przychodzą tabletki, obroże, spot-ony oraz spraye. Niektóre mają przedłużone działanie nawet do kilku miesięcy.

Po spacerze koniecznie dokładnie obejrzyj psa, możesz go wtedy także wyczesać. Jeżeli zauważysz już zadomowionego pasożyta usuń go kleszczołapkami lub zgłoś się do przychodni weterynaryjnej. Miejsce po ukąszeniu obserwuj. W wypadku niepokojących zmian weterynarz koniecznie powinien zobaczyć zwierzaka. Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby, dlatego niezwykle ważne jest działanie prewencyjne.

Skontaktuj się z nami!

Aktualności

psie zabiegi pielęgnacyjne

Psie zabiegi pielęgnacyjne przed i po sezonie letnim

Lato to czas intensywnej zabawy na świeżym powietrzu, ale także okres, w którym nasze psy narażone są na różne czynniki atmosferyczne oraz problemy związane z pielęgnacją sierści. Aby Twój czworonożny […]

Czytaj więcej
pies z miską

Wpływ diety na stan sierści i skóry psów – o czym pamiętać?

Dieta i pielęgnacja to dwa kluczowe elementy wpływające na stan sierści i skóry psa. Odpowiednie składniki odżywcze w diecie oraz regularna pielęgnacja przeprowadzana przez doświadczonego psi fryzjera pomagają utrzymać zdrową […]

Czytaj więcej
psi fryzjer

Profesjonalne strzyżenie psów a komfort termiczny zwierzęcia

Strzyżenie psów to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim dbałość o ich zdrowie i samopoczucie. Właściwe pielęgnacja sierści ma kluczowe znaczenie dla utrzymania komfortu termicznego zwierzęcia, szczególnie w okresach […]

Czytaj więcej
Umów Wizytę Umów Wizytę